جمعه, 04 اسفند 1396

چاپ دیجیتال

چاپ ديجيتال ورقی یکی از روش‌های تبدیل سريع تصاویر دیجیتال به محصولات چاپی است. این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا را در تیراژ محدود فراهم می‌آورد. امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه (اطلاعات متغیر) در اين روش محيا است.

صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشینهای چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت و پایین آمدن هزینه تمام شده به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن است.
تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال و روشهای سنتی چاپ مثل چاپ افست ، در استفاده نکردن از پلیتهای چاپی است که در نتیجه مراحل آماده سازی پیش از چاپ را سریع تر و ارزان تر مي كند.


در حال حاضر منظور از چاپ دیجیتال در بازار چاپ ، عمدتاً چاپ تونری با استفاده از انواع چاپگرهای لیزری حرفه ای بر روی انواع کاغذ و مقوا  می باشد.


در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه ، امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد. به همین دلیل این روش برای مصارفی مثل تهیه نمونه و یا چاپ محصولات کم تعداد و سریع کاربرد دارد. البته از سال 2010 فناوری های نوینی در چاپ دیجیتال بکار گرفته شده که با استفاده از تکنولوژی نانو در جوهر و همچنین تغییر سیستم پاشش جوهر ، چاپگر های دیجیتال جوهر افشان توانسته اند بسیاری از محدودیت ها را در زمینه سرعت و هزینه تولید کنار بزنند.


مرسوم ترین روشها شامل چاپگرهای جوهرافشان و لیزری هستند که پیگمنت یا تونر را بر روی زمینه های متنوعی همچون کاغذ ، کاغذ عکاسی ، کانواس یا بوم ، چوب ، فوم ، شیشه ، سنگ و ... می‌نشانند. در بیشتر فرآیندهای چاپ دیجیتال ، جوهر یا تونر در داخل مديا نفوذ نمی‌کنند بلکه لایه نازکی بر روی سطح تشکیل می‌دهند و در برخی سیستمها ممکن است برای تثبیت آنها بر روی زمینه ، از مواد اضافی و پوششی که توسط فرآیندهای حرارتی یا تابش یووی افزوده می‌شوند نیز استفاده گردد.